
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 8.6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 8.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.4892 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 4.4958 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 4.5 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
Stock: 43
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84538
Ext.Price$0.84538
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84538 | $0.84538 |
| 10 | $0.68371 | $6.83710 |
| 25 | $0.62707 | $15.67675 |
| 50 | $0.57512 | $28.75600 |
| 100 | $0.52749 | $52.74900 |
| 300 | $0.50296 | $150.88800 |
| 500 | $0.47957 | $239.78500 |
| 1000 | $0.45406 | $454.06000 |
